Czy kupując kosmetyki zwracamy uwagę na ich datę ważności? Jeśli nie, to czas zacząć. Nawet kilka dni może mieć znaczenie dla naszego ciała.
Często wychodzimy z założenia, że jeśli nie możemy produktu wykorzystać na twarzy, włosach itp. to możemy go zużyć na mniej widocznych miejscach, takich jak nogi. Nic bardziej mylnego. Kosmetyk nie tylko nie ma już swojego działania, ale może wyrządzić dużo szkody. Najczęstszym niepożądanym działaniem jest uczulenie.
Jedne produkty mają dłuższą datę przydatności, z innych trzeba szybciej korzystać. Około trzech lat posłużą nam kosmetyki w kamieniu np. róż czy puder. Nieco krócej, bo około dwóch lat możemy korzystać z niektórych szminek oraz kremów do rąk i stóp. Niecały rok mamy na zużycie podkładu, szamponu, samoopalacza i kosmetyków koloryzujących w kremie. Najmniej czasu dają swoim produktom producenci tuszy do rzęs, lakierów do paznokci, kremów do twarzy czy balsamów do ciała.
Niepokojący może być dla nas także zapach i konsystencja specyfiku. Chyba każda kobieta miała problem z lakierem do paznokci, który już po kilku użyciach nie nadawał się do nałożenia lub z tuszem do rzęs, zostawiającym grudki. Takie oznaki mogą sugerować, że koniecznie należy sprawdzić termin przydatności.
A co jeśli data ważności nie została jeszcze przekroczona, a produkt już się nie nadaje? Czy to producent nas oszukał? Niekoniecznie. Problem może polegać na nieodpowiednim przechowywaniu. Najważniejszą zasadą jest nie pozostawianie kosmetyków w słońcu. Nie kupujmy też na zapas, zwłaszcza jeśli już przynajmniej raz je otworzyliśmy. Bez względu czy korzystamy z produktu czy nie, i tak będzie się w ten sposób niszczył.
Inną ważną zasadą jest domykanie opakowań. Nie jest wskazany kontakt zawartości z powietrzem. To tylko wpłynie na szybkie przeterminowanie.
Jeśli chcemy cieszyć się naszymi kosmetykami jak najdłużej to pamiętajmy, aby o nie dbać. Jeżeli jednak data przydatności wskazuje, że produkt trzeba wyrzucić, to tak zróbmy.
Dodaj komentarz